بلاگ

تاریخچه کوتاهی از فراز و نشیب‌های سابلیمینال | تاریخچه سابلیمینال

تاریخچه سابلیمینال

تاریخچه سابلیمینال به دلیل قدرت نفوذ و استفاده هایی که ازش شده (و میشه) کمی مبهمه. اما یه چیزایی هستن که میتونیم خودمون در موردش تصمیم بگیریم!

آدما در طول چندین سال به اثر پیام های سابلیمینال ایمان داشتن، اما در دهه‌های اخیر شروع کردن به داشتن یه نگاه علمی به این موضوع.

این که افراد تحت تاثیر پیام های سابلیمینال قرار میگیرن یه چیز جدید نیست، اتفاقا از قرن ها پیش بوده!

شواهد تاریخی نشون میدن که در قرن پنجم میلادی قبل از میلاد مسیح، اندیشمندان یونانی تلاش میکردن تا از حرف‌های ظریف و متقاعد کننده‌ای استفاده کنن تا یواشکی روی مردم تاثیر بذارن!

در اواسط قرن ۲۰ این ایده مورد توجه مردم قرار گرفت، ولی علم اخیرا شروع به تجزیه و تحلیل تاثیرات واقعی پیام های سابلیمینال کرده.

 

تاریخچه پیام های سابلیمینال

 • ۱۹۴۳:
  پیام های سابلیمینال گاهی وقتا از رادیو، فیلم ها و برنامه های تلوزیونی پخش میشدن. برای مثال تو انیمیشن کوتاه دافی اردکه (Daffy Duck) که در سال ۱۹۴۳ پخش شد، کلمه خرید سهام  برای مدت کوتاهی روی صفحه نشون داده میشد. ولی هیچ کسی نمیدونست که این پیام ها روی افراد تاثیر میذارن یا نه!

  سابلیمینال
  میتونین ایلومیناتی رو بخونین؟
 • ۱۹۵۷:
  جیمز ویکاری، محقق بازاریابی به این نتیجه رسید که با فلاش کردن کلمات  «پاپ کورن بخور» و «کوکاکولا بنوش» تو یه فیلم، به طور قابل ملاحظه‌ای فروش این محصولات افزایش پیدا کرد!
  پنج سال بعد به دلایل مبهمی اومد گفت که مطالعاتش جعلی بوده! ولی باید در نظر داشته باشیم که تو اون برهه از تاریخ آژانس های تبلیغ و آژانس‌های دولتی شیفته قدرت این پیام ها بودن و ازشون استفاده میکردن! 😉
 • اواخر ۱۹۶۰ تا ۱۹۸۰:
  مطالعات علمی در طول دهه های ۱۹۶۰، ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ میلادی این ادعا رو که پیام های سابلیمینال میتونن به طور نامحسوس روی رفتار ها تاثیر بذارن، رد کرد.
  برای مثال، تو یه پژوهش گفتن که فلاش زدن کلمه  شکلات هرشی روی اسلایدها در طول سخنرانی، تاثیری خاصی تو خرید دانش آموزان از محصولات هرشی – در طی یک دوره ۱۰ روزه – نداشته!

 

 • دهه ۱۹۹۰:
  مطالعات گسترده ای روی سابلیمینال های تصویری انجام میشد و نتایج مختلفی میگرفتن. یه گروه میگفتن هیچ فایده ای نداره، یه گروه میگفتن کاملا موثره.

 

 • اوایل دهه ۲۰۰۰:
  تحقیقات ادامه پیدا کردن و نشون دادن که پیام های سابلیمینال بر درک ما تاثیر میذارن، ولی این اثر ظریف تر از اون چیزیه که ما فکر می‌کنیم!

 

 • ۲۰۰۶:
  دانشمندان به نتیجه رسیدن که پیامهای سابلیمینال حتی میتونن عملکرد تحصیلی رو هم افزایش بدن!
  تو تحقیقی که سال ۲۰۰۷ انجام شد، قبل از امتحان به دانش آموزان کلمات پنهانی مرتبط یا غیر مرتبط به هوش رو نشون دادن، به ترتیب ‌مانند کلماتی مثل استعداد و علف.
  دانش آموزانی که کلمات مربوط به هوش رو دیدن در میان ترم تا چهار روز بعد عملکرد بهتری داشتند!
 • ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ :
  مطالعات ذهنی نشون دادن که مغز ما با روش های قابل اندازه گیری به پیام های سابلیمینال واکنش نشون میدن:
  سطح فعالیت در آمیگدالا، که احساسات رو پردازش میکنه، در ‌اینسولا (که درگیر هوشیار آگاهانه هستش)، در هیپوکامپ(که در پردازش خاطرات نقش داره) و در قشر بینایی تغییر میده!

 

نتیجه گیری

و امروزه قدرت پنهان پیام های سابلیمینال بر کسی پوشیده نیست.

هم آژانس های تبلیغاتی حسابی از این تکنولوژی استفاده میکنن، هم تو سینما استفاده های فراوانی میشه، و هم تو صنعت رشد فردی جا افتادن و استفاده میشه و نتایج درخشانی از سابلیمینال ها گرفته میشه!

اینم یه تاریخچه خیلی کوتاه از سابلیمینال! 😊

 

اشتراک گذاری:

3 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 • مثل همیشه کلامتان پر قدرت ، پر انرژی ومانا باشید تا همیشه،
  استاد شما عالی هستید.🍀🙏💝🧿🌹

 • به نظرم آنچه آموزش های هزار سرو رو متمایز میکنه انرژی و عشقی هست که پشتیبانی میکنه (بی منت و صادقانه و انسان دوستانه )

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا ایمیلتون رو وارد کنید
دانلود فایل