چگونه خودمان را تغییر دهیم

چگونه خودمان را تغییر دهیم : اپی ژنتیک، باورها، و ذهن ناخودآگاه را بهتر بشناسیم

قبل از اینکه به این موضوع بپردازیم که چگونه خودمان را تغییر دهیم ، بذارین با چندتا مفهوم اساسی آشنا بشیم و کمی در مورد تحقیقات علمی که انجام شدن صحبت کنیم.

چگونه خودمان را تغییر دهیم - اپی زنتیک

اپی ژنتیک چیست

اپی ژنتیک چیست

اپی ژنتیک در مورد ارتباط DNA و تعداد خیلی زیادی از مولکول‌های کوچیکتر داخل سلول، که میتونن ژن ها رو فعال یا غیر فعال کنن تحقیق میکنه.

یه سوال قدیمی هست که میگه آیا انسان ماحصل ژنتیکه یا ماحصل محیط و تربیت؟!

دانشمندا این سوال رو به شدت زیر ذره بین بردن و بعضیاشون میگن که انسان زمان تولد مثل یک لوح سفید هست که هرچی خونواده و محیط روش بنویسه همون میشه، و بعضیای دیگه هم میگن به محض به دنیا اومدن انسان سرنوشتش مشخصه و طبق اون زندگی خواهد کرد!

اون دسته از دانشمندانی که موضوع لوح سفید رو رد میکنن یه دیدگاه کاملا افراطی به این قضیه دارن و کلا قدرت ذهن رو رد میکنن. اما وقتی از این دانشمندان سوال میشه که چطوریه که دوقولوهایی هستن که ژنتیکشون یکیه اما سبک زندگی و سلامتی کاملا متفاوتی دارن اغلب جوابی ندارن!

 

اپی ژنتیک و باورها

کسانی که در جواب سوال بالا به ژنتیک معتقدن، طبیعتا بیشتر افسرده میشن. این افراد باور دارن که هیچ کنترلی روی زندگیشون ندارن و همه چیز قبل از اینکه به دنیا بیان براشون تعیین شده.

با توجه به چیزایی که تو داستان باورهای محدود کننده یاد گرفتیم، به نظرتون باور محدود کننده تری از این باور هم وجود داره؟!

خوشبختانه، امروزه علم از خیلی جهات بهمون ثابت کرده که این افراد طرز فکرشون درست نیست. نه تنها محیط افراد تو زندگی اهمیت داره، بلکه امروزه مشخص شده که محیط افراد حتی میتونه ژنتیک افراد رو هم عوض کنه!

مطالعات اپی ژنتیک آشکار کرده که ژنتیک یک فرد ثابت و بلاتغییر نیست. هرچند شاید فرد نتونه یک ژنوم خاص رو عوض کنه، اما عوض کردن اپی-ژنوم کمابیش همونقدر تاثیر داره!

داره پیچیده میشه نه؟

از اونجایی که الگوی فکری افراد تا حدی از ژنتیکشون پیروی میکنه، مطالعات اپی ژنتیک نشون داده که این امکان وجود داره که آدما افکار و روانشون رو به حدی تغییر بدن که زندگی کاملا متفاوتی از اونچه که الان دارن رو تجربه کنن.

اپی ژنتیک و تغییر اپی ژنوم

تغییر اپی ژنوم

اهمیت شناخت ذهن ناخودآگاه

با توجه به برخی احتمالات، حدود ۹۵% طرز زندگی مردم با توجه به برنامه‌ریزی موجود تو ناخودآگاه اونا پیش میره. بذارین بیشتر توضیح بدم…

ذهن هوشیار چیزیه که ما آگاهانه ازش استفاده میکنیم. مثل خیالپردازی ها، حل مساله، یادگیری و … .

از اونجایی که این بخش از ذهن همیشه در حال فکر کردن و خلاقیت و استراتژیه، یه بخش دیگه ای باید مسئول خیلی از کارهامون باشه! به همین دلیل، کاملا حیاتیه که آدما در مورد ذهن ناهوشیارشون یه اطلاعاتی داشته باشن. بخش اعظمی از اون چیزی که ما هستیم و کارهایی که ما میکنیم ذهن ناخودآگاه ماست!

ذهن ناخودآگاه ما توسط ژنتیک، عادت ها، و طرز فکر هایی که از خانواده، مدرسه، دوستان، و در کل جامعه بهمون القا شدن شکل یافته.

ما بدون اینکه آگاه باشیم و بدونیم داریم همون الگوها رو تکرار میکنیم. و دلیل اینکه خیلی از ما یه سبک زندگی ثابتی داریم و یه رفتارها و واکنش‌های ثابتی داریم که سالهاست داریم تکرار میکنیم همینه. (مثلا بعضی آدما سالهاست که ترسو هستن. بعضیا سالهاست که جسورن. بعضیا سالهاست که بی ملاحظه‌ن. بعضیا سالهاست که تحمل شنیدن نظر مخالف رو ندارن. و … )

اینا چیزایین که ما بدون اینکه بدونیم تو سالهای اولیه زندگی بدست آوردیم.

 

چگونه خودمان را تغییر دهیم

حقیقت اینه که مردم میتونن ذهن ناخودآگاهشون رو عوض کنن، و بنابراین کل زندگیشون رو تغییر بدن.

افرادی که عادت های خاصی دارن و کسایی که روی سیستم باورهاشون کار میکنن در نهایت قادر خواهد بود که ذهن ناخودآگاه‌شون رو عوض کنن. اما منطقیه که این کار زمان میبره.

بعضی از روانشناس ها به این تکنیک ها میگن روش جایگزینی افکار. این روش زمان زیادی میبره، اما با توجه به علم اپی ژنتیک ، برنامه ریزی مجدد ذهن ناخودآگاه خیلی وقتا موفقیت آمیزه.

ما میتونیم از قدرت اپی ژنتیک استفاده کنیم و تغییرات پایداری رو تو ذهنمون ایجاد کنیم.

 

چرا کتاب های موفقیت به درد نمی‌خورند

ما باید آماده باشیم و بخوایم که روی ذهن ناخودآگاه خودمون وقت بذاریم تا بتونیم واقعیت زندگیمون رو تغییر بدیم.

خیلیا در جواب سوال چگونه خودمان را تغییر دهیم میگن که بریم کلی کتاب موفقیت بخونیم و مطالبش رو کاملا درک کنیم. با این حال، اگه این مطالب فقط تو ذهن هوشیار ما درک شده باشن، در خوش بینانه ترین حالت به قول دکتر لیپتون فقط از ۵% ذهنمون استفاده کردیم در حالی که ۹۵% قدرت دست ذهن ناخودآگاه هست.

برای درک بهتر حرفای دکتر لیپتون رو از زبون خودش بشنوین :

بخشی از ساختمان سیستم باورها برمیگرده به محیط و ژنتیک ما. با این حال، بر اساس اپی ژنتیک ، ژن ها میتونن دستکاری بشن. افرادی که ذهن ناخوداگاهشون رو توسط هیپنوتیزم، عادتهای جدید، یا از طریق «ابَر یادگیری» دوباره برنامه ریزی میکنن، قادر خواهند بود که ژنهاشون رو تغییر بدن. افرادی که تو انجام اینا موفق شدن، قادر خواهند بود که با دستکاری اپی ژنوم ، ژنهای خاصی رو فعال یا غیرفعال کنن.

شمایی که دارین اینو میخونین احتمالا نیاز دارین که بخشی از زندگیتون رو تغییر بدین. بدونین که تمرین رفتن آگاهانه به سطح امواج مغزی تتا بسیار بسیار قدرتمنده. به قدری که تو این سطح میتونین کاملا خودتون رو هیپنوتیزم کنین و سیستم باورهاتون رو دستکاری کنین. یعنی باورهای به درد نخور رو با باورهایی که میخواین عوض کنین.

 

حالا چی؟

تو مقاله‌های بعدی تکنیک‌ها و برنامه‌های قدرتمندی رو معرفی میکنم که بتونین ازشون در عمل استفاده کنین و شاهد تغییراتی که ایجاد میکنین باشین.

اما قبلش از خودتون بپرسین برای این تغییرا آماده هستین یا ذهنتون تمایل داره به همین سبک زندگی ادامه بده؟! یادتونه تو سیستم باورها گفتم تغییر یه سیستم چقدر میتونه استرس زا باشه؟ حواستون به این موضوع باشه و اگه نیاز به تغییر دارین، اجازه ندین استرس و ترس مانعتون بشه.

برای اینکه از مقالات بعدی آگاه بشین ایمیلتون رو تو کادر زیر بنویسین و دکمه رو بزنین تا از پست‌های جدید باخبر شین.

نظر پیشنهاد انتقاد و هرچیزی که باشه میتونین تو بخش نظرات بنویسین یا اگه خصوصیه برام ایمیل کنین.

مثل همیشه اشتراک گذاری این مطلب با ذکر منبع آزاده و خیلی راحت میتونین آدرس مقاله رو کپی کنین و برای هر کسی که خواستین بفرستین!

 

17 پاسخ
 1. محمد
  محمد گفته:

  مقاله خیلی ارزشمندی بود مشتاقم که مقاله بعدی رو بخونم
  بابت اطلاعات مفیدی که انتقال میدین ممنونم

  پاسخ
 2. زهرا فدایی
  زهرا فدایی گفته:

  من خیلی مشتاقم برای یادگیری مطالب کاربردی که کمکم کنه تا تغییرات خوبی تو زندگیم رقم بزنم ولی متاسفانه خیلی از سایتهایی که دیدم و پیگیر بودم فقط دارن hope selling میکنن یعنی فقط دارم الکی امید میدن و حرفاشون اصلا تو زندگی واقعی کاربرد نداره ولی مطالب و مقاله های شمارو خیلی دوست دارم و به این نتیجه رسیدم که هزارسرو با بقیه سایتها فرق اصاصی داره اونم اینه که تمام مطالب علمی و کاربردی و تست شدست من تو کانال تلگرام هزارسرو هم عضو هستم هر روز کانال رو چک میکنم در ضمن من عضو خانواده هزارسرو هستم با افتخار

  پاسخ
 3. Vaji
  Vaji گفته:

  خیلی موضوع بی نظیر و فوق العاده ای بود….فقط در مورد ابر یادگیری اگه میشه بیشتر توضیح بدین

  پاسخ
  • رضا
   رضا گفته:

   ممنون از توجهتون :)

   ابَر یادگیری یه تکنیک مبتنی بر هیپنوتیزم و آگاهیه که به زودی برای اولین بار تو ایران کارگاهشو برگزار خواهیم کرد!

   پاسخ
 4. Hassan
  Hassan گفته:

  سلام خسته نباشید ببخشید میخواستم بدونم با استفاده از عبارات تاکیدی وقدرت ذهن قانون جذبو اینا میشه تغییری در ظاهر انسان ایجاد کرد؟مثلا یک استخوانو که ژنتیکی کامل جوش نخورده ومثلا لب هارو کوچک کرد؟خوشحال میشم جواب بدین

  پاسخ
 5. مهدی
  مهدی گفته:

  دمتون گرم خیلی خوب بود.
  روش من برای دستکاری باور ها ضبط باور هایی که میخواهم و مدیتیشن (با تمرکز کردن روی تنفس) و گذاشتن فایل ضبط شده ترجیها همراه یک آهنگ می گذارم
  و برای ایجاد عادت من یک کاری رو بار ها و بارها با ضمیر ناخودآگاه انجام میدم و بعد سعی میکنم اونو ببرم تو روتین و روال روزانه و اون موقع این کار راحت یعنی به قول کوین ترودو یک کارو از روی خودآگاه بار ها بارها انجام بدهیم بعد از یه مدت ناخودآگاهومون برامون انجام میدهد
  خیلی راحت و خوشمزه

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *