بلاگ

چگونه خودمان را تغییر دهیم : اپی ژنتیک، باورها، و ذهن ناخودآگاه را بهتر بشناسیم

چگونه خودمان را تغییر دهیم

قبل از اینکه به این موضوع بپردازیم که چگونه خودمان را تغییر دهیم ، بذارین با چندتا مفهوم اساسی آشنا بشیم و کمی در مورد تحقیقات علمی که انجام شدن صحبت کنیم.

چگونه خودمان را تغییر دهیم - اپی زنتیک
اپی ژنتیک چیست

اپی ژنتیک چیست

اپی ژنتیک در مورد ارتباط DNA و تعداد خیلی زیادی از مولکول‌های کوچیکتر داخل سلول، که میتونن ژن ها رو فعال یا غیر فعال کنن تحقیق میکنه.

یه سوال قدیمی هست که میگه آیا انسان ماحصل ژنتیکه یا ماحصل محیط و تربیت؟!

دانشمندا این سوال رو به شدت زیر ذره بین بردن و بعضیاشون میگن که انسان زمان تولد مثل یک لوح سفید هست که هرچی خونواده و محیط روش بنویسه همون میشه، و بعضیای دیگه هم میگن به محض به دنیا اومدن انسان سرنوشتش مشخصه و طبق اون زندگی خواهد کرد!

اون دسته از دانشمندانی که موضوع لوح سفید رو رد میکنن یه دیدگاه کاملا افراطی به این قضیه دارن و کلا قدرت ذهن رو رد میکنن. اما وقتی از این دانشمندان سوال میشه که چطوریه که دوقولوهایی هستن که ژنتیکشون یکیه اما سبک زندگی و سلامتی کاملا متفاوتی دارن اغلب جوابی ندارن!

 

اپی ژنتیک و باورها

کسانی که در جواب سوال بالا به ژنتیک معتقدن، طبیعتا بیشتر افسرده میشن. این افراد باور دارن که هیچ کنترلی روی زندگیشون ندارن و همه چیز قبل از اینکه به دنیا بیان براشون تعیین شده.

با توجه به چیزایی که تو داستان باورهای محدود کننده یاد گرفتیم، به نظرتون باور محدود کننده تری از این باور هم وجود داره؟!

خوشبختانه، امروزه علم از خیلی جهات بهمون ثابت کرده که این افراد طرز فکرشون درست نیست. نه تنها محیط افراد تو زندگی اهمیت داره، بلکه امروزه مشخص شده که محیط افراد حتی میتونه ژنتیک افراد رو هم عوض کنه!

مطالعات اپی ژنتیک آشکار کرده که ژنتیک یک فرد ثابت و بلاتغییر نیست. هرچند شاید فرد نتونه یک ژنوم خاص رو عوض کنه، اما عوض کردن اپی-ژنوم کمابیش همونقدر تاثیر داره!

داره پیچیده میشه نه؟

از اونجایی که الگوی فکری افراد تا حدی از ژنتیکشون پیروی میکنه، مطالعات اپی ژنتیک نشون داده که این امکان وجود داره که آدما افکار و روانشون رو به حدی تغییر بدن که زندگی کاملا متفاوتی از اونچه که الان دارن رو تجربه کنن.

اپی ژنتیک و تغییر اپی ژنوم
تغییر اپی ژنوم

اهمیت شناخت ذهن ناخودآگاه

با توجه به برخی احتمالات، حدود ۹۵% طرز زندگی مردم با توجه به برنامه‌ریزی موجود تو ناخودآگاه اونا پیش میره. بذارین بیشتر توضیح بدم…

ذهن هوشیار چیزیه که ما آگاهانه ازش استفاده میکنیم. مثل خیالپردازی ها، حل مساله، یادگیری و … .

از اونجایی که این بخش از ذهن همیشه در حال فکر کردن و خلاقیت و استراتژیه، یه بخش دیگه ای باید مسئول خیلی از کارهامون باشه! به همین دلیل، کاملا حیاتیه که آدما در مورد ذهن ناهوشیارشون یه اطلاعاتی داشته باشن. بخش اعظمی از اون چیزی که ما هستیم و کارهایی که ما میکنیم ذهن ناخودآگاه ماست!

ذهن ناخودآگاه ما توسط ژنتیک، عادت ها، و طرز فکر هایی که از خانواده، مدرسه، دوستان، و در کل جامعه بهمون القا شدن شکل یافته.

ما بدون اینکه آگاه باشیم و بدونیم داریم همون الگوها رو تکرار میکنیم. و دلیل اینکه خیلی از ما یه سبک زندگی ثابتی داریم و یه رفتارها و واکنش‌های ثابتی داریم که سالهاست داریم تکرار میکنیم همینه. (مثلا بعضی آدما سالهاست که ترسو هستن. بعضیا سالهاست که جسورن. بعضیا سالهاست که بی ملاحظه‌ن. بعضیا سالهاست که تحمل شنیدن نظر مخالف رو ندارن. و … )

اینا چیزایین که ما بدون اینکه بدونیم تو سالهای اولیه زندگی بدست آوردیم.

 

چگونه خودمان را تغییر دهیم

حقیقت اینه که مردم میتونن ذهن ناخودآگاهشون رو عوض کنن، و بنابراین کل زندگیشون رو تغییر بدن.

افرادی که عادت های خاصی دارن و کسایی که روی سیستم باورهاشون کار میکنن در نهایت قادر خواهد بود که ذهن ناخودآگاه‌شون رو عوض کنن. اما منطقیه که این کار زمان میبره.

بعضی از روانشناس ها به این تکنیک ها میگن روش جایگزینی افکار. این روش زمان زیادی میبره، اما با توجه به علم اپی ژنتیک ، برنامه ریزی مجدد ذهن ناخودآگاه خیلی وقتا موفقیت آمیزه.

ما میتونیم از قدرت اپی ژنتیک استفاده کنیم و تغییرات پایداری رو تو ذهنمون ایجاد کنیم.

 

چرا کتاب های موفقیت به درد نمی‌خورند

ما باید آماده باشیم و بخوایم که روی ذهن ناخودآگاه خودمون وقت بذاریم تا بتونیم واقعیت زندگیمون رو تغییر بدیم.

خیلیا در جواب سوال چگونه خودمان را تغییر دهیم میگن که بریم کلی کتاب موفقیت بخونیم و مطالبش رو کاملا درک کنیم. با این حال، اگه این مطالب فقط تو ذهن هوشیار ما درک شده باشن، در خوش بینانه ترین حالت به قول دکتر لیپتون فقط از ۵% ذهنمون استفاده کردیم در حالی که ۹۵% قدرت دست ذهن ناخودآگاه هست.

برای درک بهتر حرفای دکتر لیپتون رو از زبون خودش بشنوین :

بخشی از ساختمان سیستم باورها برمیگرده به محیط و ژنتیک ما. با این حال، بر اساس اپی ژنتیک ، ژن ها میتونن دستکاری بشن. افرادی که ذهن ناخوداگاهشون رو توسط هیپنوتیزم، عادتهای جدید، یا از طریق «ابَر یادگیری» دوباره برنامه ریزی میکنن، قادر خواهند بود که ژنهاشون رو تغییر بدن. افرادی که تو انجام اینا موفق شدن، قادر خواهند بود که با دستکاری اپی ژنوم ، ژنهای خاصی رو فعال یا غیرفعال کنن.

شمایی که دارین اینو میخونین احتمالا نیاز دارین که بخشی از زندگیتون رو تغییر بدین. بدونین که تمرین رفتن آگاهانه به سطح امواج مغزی تتا بسیار بسیار قدرتمنده. به قدری که تو این سطح میتونین کاملا خودتون رو هیپنوتیزم کنین و سیستم باورهاتون رو دستکاری کنین. یعنی باورهای به درد نخور رو با باورهایی که میخواین عوض کنین.

 

حالا چی؟

تو مقاله‌های بعدی تکنیک‌ها و برنامه‌های قدرتمندی رو معرفی میکنم که بتونین ازشون در عمل استفاده کنین و شاهد تغییراتی که ایجاد میکنین باشین.

اما قبلش از خودتون بپرسین برای این تغییرا آماده هستین یا ذهنتون تمایل داره به همین سبک زندگی ادامه بده؟! یادتونه تو سیستم باورها گفتم تغییر یه سیستم چقدر میتونه استرس زا باشه؟ حواستون به این موضوع باشه و اگه نیاز به تغییر دارین، اجازه ندین استرس و ترس مانعتون بشه.

برای اینکه از مقالات بعدی آگاه بشین ایمیلتون رو تو کادر زیر بنویسین و دکمه رو بزنین تا از پست‌های جدید باخبر شین.

نظر پیشنهاد انتقاد و هرچیزی که باشه میتونین تو بخش نظرات بنویسین یا اگه خصوصیه برام ایمیل کنین.

مثل همیشه اشتراک گذاری این مطلب با ذکر منبع آزاده و خیلی راحت میتونین آدرس مقاله رو کپی کنین و برای هر کسی که خواستین بفرستین!

 

اشتراک گذاری:

34 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 • مقاله خیلی ارزشمندی بود مشتاقم که مقاله بعدی رو بخونم
  بابت اطلاعات مفیدی که انتقال میدین ممنونم

  • سلام لطفا به من هم کمک کنید تا بتونم زندگی را بهتر و با درایت کافی درک و مرحله ی عمل برسونم.تشکر از همه ی شما عزیزان.

 • من خیلی مشتاقم برای یادگیری مطالب کاربردی که کمکم کنه تا تغییرات خوبی تو زندگیم رقم بزنم ولی متاسفانه خیلی از سایتهایی که دیدم و پیگیر بودم فقط دارن hope selling میکنن یعنی فقط دارم الکی امید میدن و حرفاشون اصلا تو زندگی واقعی کاربرد نداره ولی مطالب و مقاله های شمارو خیلی دوست دارم و به این نتیجه رسیدم که هزارسرو با بقیه سایتها فرق اصاصی داره اونم اینه که تمام مطالب علمی و کاربردی و تست شدست من تو کانال تلگرام هزارسرو هم عضو هستم هر روز کانال رو چک میکنم در ضمن من عضو خانواده هزارسرو هستم با افتخار

 • خیلی موضوع بی نظیر و فوق العاده ای بود….فقط در مورد ابر یادگیری اگه میشه بیشتر توضیح بدین

  • ممنون از توجهتون :)

   ابَر یادگیری یه تکنیک مبتنی بر هیپنوتیزم و آگاهیه که به زودی برای اولین بار تو ایران کارگاهشو برگزار خواهیم کرد!

 • سلام خسته نباشید ببخشید میخواستم بدونم با استفاده از عبارات تاکیدی وقدرت ذهن قانون جذبو اینا میشه تغییری در ظاهر انسان ایجاد کرد؟مثلا یک استخوانو که ژنتیکی کامل جوش نخورده ومثلا لب هارو کوچک کرد؟خوشحال میشم جواب بدین

 • دمتون گرم خیلی خوب بود.
  روش من برای دستکاری باور ها ضبط باور هایی که میخواهم و مدیتیشن (با تمرکز کردن روی تنفس) و گذاشتن فایل ضبط شده ترجیها همراه یک آهنگ می گذارم
  و برای ایجاد عادت من یک کاری رو بار ها و بارها با ضمیر ناخودآگاه انجام میدم و بعد سعی میکنم اونو ببرم تو روتین و روال روزانه و اون موقع این کار راحت یعنی به قول کوین ترودو یک کارو از روی خودآگاه بار ها بارها انجام بدهیم بعد از یه مدت ناخودآگاهومون برامون انجام میدهد
  خیلی راحت و خوشمزه

 • آیا میشه از طریق ذهن ناخود آگاه ژن رو تغییر داد و چشم رو رنگی کرد؟ من چیزایی راجع بهش شنیدم اما شک دارم.

  • به این فایلای صوتی که میگن باعث تغییر رنگ و اینجور چیزا میشه، اصطلاحا میگن بیوکینزی. من اطلاعات زیادی راجب این موضوع ندارم. اما فکر نمیکنم واقعیت داشته باشه!

   • همین الان گفتین میشه ژن ها رو تغییر داد، الان میگین نه این واقعیت نداره مگه چشم ژن نداره که بشه تغییرش داد؟؟؟

    • نگفتم نمیشه، گفتم «با فایل های بیوکینزی» – به باور من – نمیشه!
     اگه بتونین انقدری به ذهنتون مسلط بشین که بتونین از طریق ذهن روی فیزیکتون تغییراتی اعمال کنین که عالیه! چرا نشه!

 • آره،کاملا درسته،من الان متوجه شدم،دبیرستان باورم بر این بود که آدم میتونه اتم ها رو با چشم ببینه
  ،بعد یه سال اتم هاو مولکول ها ی هوا و هفت رنگ حلال لامپ ها و ماه رو میدیدم

 • سلام آقارضا.خدا قوت.من خودم دو ساله دارم قانون جذب و بحث های مربوط به اون رو مطالعه میکنم.تبریک میگم مطالب شما همش با استناد به بیس علمی در سایت درج میشه و زبان بیان و رابط کاربری سایتتون هم خیلی جذابه.دو تا سوال داشتم یکی در مورد این ویدئوی دکتر لیپتون و دومی که مربوط به این مطلب نیست ولی خواستم سوالات تجمیع بشه.۱-منظور دکتر لیپتون از روش سوم چیه؟ متوجه نشدم ابر یادگیری یعنی چی؟ تغییر ناخودآگاه در ده دقیقه یا فرض کنیم در مدت یه هفته یا حتی یه ماه.۲-در مورد سابلیمینالها میگن مهم نیست پیام نهفته داخل سابلیمینال به چه زبانی باشه.خب مثلا برای ما که حتی یک لغت از زبان مثلا پرتغالی،ژاپنی و…نمیفهمیم ضمیر ناخودآگاه چطور متوجه میشه؟ آیا استدلال علمی یا آزمایش تجربی ثابت شده ای پشتوانه ی این بحثه؟

 • سلام خسته نباشید در چه پروسه زمانی میشه حداعقل ۳۰ درصد انسان خودشو تغیر بده با تشکر

  • سلام ممنونم.
   اصلا نمیشه گفت! واحد اندازه گیری برای این موضوع وجود نداره که بشه گفت ۳۰% یک فرد چقدر زمان میبره…

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا ایمیلتون رو وارد کنید
دانلود فایل