بلاگ

دکتر ایموتو و آزمایش‌ های عجیبی که روی قدرت افکار انسان انجام داد

دکتر ایموتو

قبل از اینکه در مورد آزمایش های دکتر ایموتو صحبت کنیم، بذارین یه سوال ازتون بپرسم.
تاحالا فکر کردین افکار شما روی زندگیتون چه تاثیرایی داره؟!
خیلیا فکر میکنن که مثبت اندیش هستن اما باز تو ناخودآگاهشون فکر میکنن «این حجم کار پدرمو در میاره» یا «همش باید جون بکنم تا دوزار پول در بیاد». نکته جالبش اینه که ما از خیلی از این افکار آگاه هم نیستیم. افکاری مثل اینا سیستم باورهای ما رو از خیلی جهات تحت تاثیر قرار میدن و نتیجه‌ی اون تحت تاثیر قرار گرفتن زندگیمونه.

اگه افکار منفی انقدر میتونن زندگیمون رو تحت تاثیر قرار بدن، تصور کنین افکار مثبت چقدر میتونن روی زندگیمون تاثیر بذارن…

خب، به جای اینکه همینجوری دِلی حرف بزنیم، بیاین یخورده شواهد علمی رو بررسی کنیم و ببینیم این موضوع خرافاته یا اینکه تو زندگی واقعی هم کاربرد داره!؟

دکتر ایموتو - قدرت افکار انسان
دکتر ایموتو

آزمایش دکتر ایموتو

در سال ۱۹۹۰ دکتر ماسارو ایموتو تصمیم گرفت قدرت افکار رو بوسیله‌ی یه سری آزمایش ها ارزیابی بکنه. اولین آزمایش اون، آزمایش مشهورش بود که روی آب انجام داد.

دکتر ایموتو متوجه شد که زمانی که آب منجمد میشه، ماهیت واقعیشو تو شکل کریستال‌ها نشون میده. (میدونستین کریستال‌های برف که از آسمون میبارن هر کدومشون مثل اثر انگشت منحصر به فردن و هیچکدوم مثل هم نیستن؟!)

دکتر ایموتو به پژوهش‌هاش ادامه داد و فهمید که چطور کلمات، دعا، و موزیک روی آب تاثیر میذارن.

دکتر ایموتو قطرات آب رو بعد از انجام آزمایش‌ها منجمد کرد تا بتونه زیر میکروسکوپ شکل کریستال‌ها رو مشاهده کنه و ازشون بعنوان مدرک عکسبرداری کنه.

اولین آزمایش اون این بود که آب تمیز و کثیف رو منجمد کنه و کریستال‌هاشونو مشاهده کنه.
در قطراتی که از چشمه‌های کوهستانی یا رود‌های روون برداشته بود و منجمد کرده بود، مشاهده کرد که کریستال‌های این قطرات مثل کریستال‌های برف کاملا متقارن هستن.

اما وقتی قطراتی که از آبهای آلوده برداشته بود رو منجمد کرد، دید که کریستال‌های نامتقارن و بهم ریخته ای دارن.

دکتر ایموتو (فرد پشت صحنه‌ی مستندی که تو ایران به اسم شهادت آب معروف شده) بعد از انجام این آزمایش و گرفتن عکس‌ها، رفت سراغ آزمایش بعدی که تاثیر افکار رو بسنجه.

ایشون آب آلوده رو در معرض کلمات مثبتی مثل «متشکرم» ، «دوستت دارم» و موسیقی شاد قرار داد. بعد از مدتی نتیجه این شد که کریستالهای آب آلوده که در معرض کلمات و موسیقی شاد قرار گرفته بود، خیلی شبیه کریستالهای آب تمیز شده بودن!
و وقتی که آب تمیز رو زیر بمباران کلمات منفی قرار داد، قطرات منجمد شده‌ی اونا اصلا کریستال تشکیل ندادن. بلکه به یه شکل درهم و برهم عجیب و غریب درومدن.

ویدیوی این آزمایش رو اینجا ببینین

 

قدرت افکار روی اشیاء

آزمایش دیگه‌ای که دکتر ایموتو انجام داد (و خیلی تو ایران معروف نیست) این بود که آزمایش مشابهی رو با برنج انجام داد.

سه تا لیوان برداشت و توشون برنج ریخت. و بعد روی اونا کمی آب ریخت. روی یکی از لیوان‌ها نوشته بود «ازت ممنونم» و روی لیوان دوم نوشته بود «تو یه احمقی» و لیوان سوم رو به حال خودش رها کرده بود و هیچ نوشته‌ای روش نبود. (بعنوان نمونه‌ی کنترل)

تا یه ماه، دکتر ایموتو هر روز طبق نوشته‌ی روی هر لیوان باهاشون حرف زد. یعنی به یکی میگفت ازت ممنونم، به اونیکی میگفت تو یه احمقی، و سومی رو نادیده میگرفت.

بعد از یک ماه، نتایج حیرت آور بودن. لیوانی که روش نوشته شده بود ازت ممنونم، شروع کرد به تخمیر و عطر دلنشین برنج رو ساتع میکرد. برنج توی لیوانی که روش نوشته شده بود تو یه احمقی، سیاه رنگ شد! و لیوانی که به حال خودش رها شده بود – بعنوان نمونه‌ی کنترل – کپک زد و فاسد شد.

علت اینکه لیوان سوم کاملا فاسد شده بود این بود که نادیده گرفتن و رها کردن، تاثیرش حتی بدتر از کلمات منفیه و تقریبا بدترین تاثیر رو داره!

فیلم این آزمایش رو میذارم همین پایین تا ببینینش.

 

قدرت افکار روی موجودات زنده

احتمالا این آزمایش رو خیلی جاها شنیده بودین. کاری ندارم که چقدر از این آزمایش سوء استفاده شده و چقدر چیزای نامربوط رو سعی کردن ربط بدن به این آزمایش.

اما یه دقیقه بی طرفانه به این موضوع فکر کنین…

حرفای ساده‌ای که با صدای بلند گفته میشدن تاثیرای خیلی عجیبی روی ساختار نمونه ها میذاشتن. حدود ۶۵، ۷۰% بدن ما از آبه و حالا ما میبینیم که آب به افکار ما واکنش نشون میده. حالا به این فکر کنین که ما چه تاثیرایی روی خودمون و دیگران میذاریم..؟!

علاوه بر خودمون، افکار ما میتونن روی محیط دوروبرمون هم تاثیر بذارن!

این یه آزمایش دیگه‌س که تو امارات انجام شده، تاثیر افکار روی محیط رو طی این آزمایش ببینین!

 

نیازی به توضیح بیشتر نیست. نتایج واضحن. گیاهی که مدام سرزنش میشد پژمرده شد در حالی که گیاه دیگه سرزنده‌تر شد.

خب، به نظرتون بهتر نیست که کنترل افکارمون رو به دست بگیریم؟!

بذارین ۴ تا راه بنیادی رو معرفی کنم که با استفاده از اینا میتونین افکار منفیتون رو عوض کنین.

۱- از افکارتون بیشتر آگاه باشین.

هر وقت دیدین که ذهنتون پر از افکار منفی شده، حتی وقتی که درد دارین یا بی پولین یا هرچیز دیگه، به این توجه کنین که اینا از جنس افکار منفین. همین! نه سرکوبش کنین نه سعی کنین عوضش کنین. فقط بهش آگاه باشین!

این کار باعث میشه افکار منفی اتوماتیک خنثی بشن! وقتی خنثی شدن، میتونین سریع با یه فکر مثبت جایگزینشون کنین. (یا با فکر، یا با دیدن یه عکس خوب، یا شنیدن یه موزیک خوب، یا چیزای دیگه…)

۲- کارهای مهربانانه انجام بدین

وقتی داریم به کسی چیزی میدیم، کاملا طبیعیه که انتظار داشته باشیم که در عوض اون فرد هم یه چیزی به ما بده. کاری که ما میخوایم بکنیم اینه که به جای اینکه به این فکر کنیم که در عوض چه چیزی به دست میاریم، به این فکر کنیم که «من خیلی بیشتر از حد نیازم دارم» و با یه قلب گشوده به دیگران ببخشیم و هیچ انتظاری ازشون نداشته باشیم. ( تو مقاله‌ی چطور باورهایمان را تغییر دهیم کامل درک کردین که چطور انجام دادن و فکر کردن باهم میتونن یه ساختار خیلی قوی ایجاد کنن!)

۳- مدیتیشن کنین

ما هر روز درگیر اینیم که کارهامون رو انجام بدیم. این روند باعث میشه پر از استرس بشیم و افکارمون آشفته باشن. مدیتیشن باعث میشه که افکارمون رو آروم کنیم و تمرکز کنیم روی ماهیت وجودمون. وقتی ذهنمون آرومه، خیلی راحت‌تر میتونیم افکارمون رو کنترل کنیم و ذهنمون رو مثبت کنیم.

۴- از عبارات تاکیدی و تکنولوژی‌های صوتی استفاده کنین

عبارات تاکیدی و تکنولوژی‌های صوتی (واقعی!) باعث میشن که سطح آگاهیتون عوض بشه. کاری که اینا میکنن اینه که یه سری چیزای مثبت رو به ناخودآگاهتون میبرن. یه جور خودهیپنوتیزم ساده. و تکنولوژی‌های صوتی وجود دارن که مستقیما روی امواج مغزیتون تاثیر میذارن. (یه نمونه‌ی رایگانش رو اینجا گوش بدین)

 

تغییر سخته. اما کاری که ما میتونیم انجامش بدیم و نادیده میگیریم اینه که اجازه میدیم افکار و احساساتمون هر کاری که بخوان باهامون بکنن. وقتی درک کردیم که افکار ما چه قدرتی با خودشون دارن، میتونیم با یاد گرفتن تکنیک‌ها و انجام تغییرات مرحله به مرحله پیشرفت کنیم و زندگی‌ای که آرزوشو داریم رو بسازیم.

پ.ن: چیزایی که گفتم مربوط به قانون جذب نیستن! تو این سایت در مورد مسائل اثبات شده‌ تو حیطه‌ی علم روانشناسی (و نه روانشناسی عامه پسند) صحبت می‌کنم. ;)

 

پ.ن. ۲: چقدر از قدرت افکارتون آگاهین؟! اگه تجربه‌ای دارین این پایین تو قسمت نظرات بنویسین یا برام ایمیل کنین.

مثل همیشه اشتراک گذاری این مطلب با ذکر منبع آزاده و خیلی راحت میتونین آدرس مقاله رو کپی کنین و برای هر کسی که خواستین بفرستین!

اشتراک گذاری:

9 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 • با خوندن این مقاله و نتیجه گیری دکتر ایموتو در مورد تاثیر رفتار با بچه ها ، دوران تحصیل در مدرسه یادم اومد من شاهد بد رفتاری معلمین و کارکنان مدرسه با بچه ها بودم به این فکر می کردم که چقدر تاثیرات وحشتناکی رو آینده ی بچه ها داشتن

 • ای برادر تو همان اندیشه ای، مابقی خود استخوان و ریشه ای
  چرا ویدئو ها پخش نمیشن؟لینک شکسته، میشه چک کنین بی زحمت آقا رضا

  • سلام. :-)
   چک کردم، ویدیو ها پخش میشن!
   از اونجایی که روی آپارات آپلود شدن، اگه به Vpn متصل شده باشین احتمالا پخش نکنه. با آی پی ایران امتحان کنین!

  • یک سوال
   آیا مرجع علمی این تحقیقات رو تائید کرده ؟ آیا تحقیقات دانشگاهی این تحقیقات رو ادامه داده ؟ اگر چنین اکتشافی حقیقت داشته باشه نباید در زمینه این تحقیقات در اینترنت فقط نام ایموتو قابل سرچ باشه .

  • شاید من درک درستی از قانون جذب ندارم!
   میشه لطفا برام تو یه خط تعریف قانون جذب رو بگین؟! 😊

 • مطالبتون خوب بود کاش از بچگی با ریاضی و فارسی بهمون درس زندگی هم یاد میدادن

  • سلام ودرود
   خیلی عالی و علمی
   ممنون از اشتراک گذاری مطالب و فیلم‌های ارزشمندتان.🙏🌹یکی از دانش آموزان من روی یک پرتقال در دو ظرف حاوی کلمات مثبت ومنفی در یک مکان و به مدت دو هفته نگهداری شیشه ها ، این آزمایش و تحقیق را انجام داده و کاملا صحیحه.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا ایمیلتون رو وارد کنید
دانلود فایل