بلاگ

مزایای بودن در حالت آلفا | مزیای حالت آلفا

مزایای حالت آلفا

قبل از اینکه به مزایای حالت آلفا بپردازیم، لازمه بدونیم که تقریبا همه ما در طول روز به حالت آلفا میرسیم. این حالت به طور اتوماتیک شب قبل خواب و صبح بعد از بیدار شدن به وجود میاد.

این حالت امواج مغزی، وقتی که آدما ریلکس هستن به وجود میاد.

در کسانی که نمیتونن به حالت آلفا برسن، به راحتی میشه اختلالات اضطرابی و استرس مزمن رو مشاهده کرد. و این موضوع در نهایت به ضعف سیستم ایمنی و بروز بیماری های جسمی و روانی مختلف ختم میشه.

علاوه بر مشکلات اضطرابی و استرس، فقدان حالت آلفا میتونه عملکرد جسمانی رو هم تحت تاثیر بذاره.

اگه شما جزو اون دسته هستین که به ورزش علاقمندن، باید بدونین که فقدان حالت آلفا میتونه روی تواناییای ورزشیتون اثر منفی بذاره. و باعث میشه نتونین بهترین حالت عملکردتون رو نشون بدین.

ورزشکارای تراز اول جهان، وقتی دارن نقش ورزشیشون رو ایفا میکنن امواج مغزیشون تو حالت آلفا قرار داره. به این حالت، « حالت زون » هم گفته میشه.

در نهایت، عدم رسیدن به حالت آلفا میتونه خلاقیت شما رو تحت تاثیر بذاره.

اگه برای ایفای نقشتون تو هر حیطه ای که هستین نیاز به خلاقیت دارین، نبودن تو حالت آلفا میتونه باعث شه که ایده های جدید به ذهنتون نرسن و نتونین دست به کارهای خلاقانه بزنین!

 

مزایای بودن در حالت آلفا

حالا که کمی از معایب نبود حالت آلفا رو دیدیم، بیاین ببینیم مزایای بودن در حالت آلفا چیا هستن.

 

بهبود سیستم ایمنی

تولید منظم امواج آلفا باعث میشه که سیستم ایمنی به شدت تقویت شه. چطور حالت آلفا روی سیستم ایمنی اثر میذاره؟!

از اونجایی که ما وقتی به حالت آلفا میرسیم که ریلکس باشیم، استرس ها به حداقل میرسن. و وقتی استرس کم باشه، بدن هورمونهای مربوط به استرس – که برای سیستم ایمنی مضر هستن – رو تولید نمیکنه.

و به این ترتیب سیستم ایمنی خودش رو بازیابی و تقویت میکنه!

با دور نگه داشتن اضطراب و استرس و بودن تو حالت آلفا، از بیماریهایی که توسط اضطراب و استرس به وجود میان (بیماریهای خود ایمنی، آرتریت ها، ام اس، سرطان، و …) دور خواهید بود.

 

داشتن یه ذهن مثبت

حتما در مورد مثبت اندیشی یه چیزایی شنیدین و خوندین.

خیلیا میگن مثبت اندیشی برمیگرده به موضوع ایمان داشتن و باور داشتن به چیزای خوب و اینجور چیزا. اما دانشمندا ثابت کردن که یه موضوع دیگه ای هم هست که باعث میشه تفکرات مثبت بیشتری تو ذهنمون باشه:

بودن در حالت آلفا !

ریتمی که تو این امواج تولید میشه، مخصوصا تو افرادی که به ۱۰ هرتز یا پایینتر میرسن، باعث بهبود خُلق و روحیه و تولید افکار مثبت میشه. و همین باعث میشه که فرد بیشتر مثبت اندیش باشه!

مزایای حالت آلفا
مزایای حالت آلفا

داشتن ثبات عاطفی بیشتر

همه‌مون شنیدیم که میگن احساساتتو کنترل کن!

یکی دیگه از مزایای بودن تو حالت آلفا اینه که با تولید بیشتر امواج آلفا (یعنی هرچی بیشتر وارد حالت آلفا بشیم) ثبات عاطفی بیشتری هم خواهیم داشت.

یعنی تو موقعیت های پر استرس و چالش زا روحیه خوبی خواهیم داشت و نیازی نیست نگران این باشیم که کنترلمون رو از دست بدیم!

 

توانایی حل مساله بیشتر

یکی از برجسته ترین مزایای بودن در حالت آلفا همینه! حتما براتون پیش اومده تو موقعیتی باشین که مغزتون هنگ کنه و نتونین به هیچی فکر کنین!؟

محققان ثابت کردن که کسایی که مغزشون امواج آلفای بیشتری تولید میکنه میتونن با سختی کمی مشکلات پیچیده رو حل کنن و به اصطلاح توانایی حل مساله خیلی قوی تری داشته باشن!

وقتی تو حالت آلفا هستیم، خیلی از گره های ذهنیمون آزاد میشن و میتونیم انرژی روانیمون رو صرف تمرکز روی مساله و داشتن خلاقیت برای حل کردنش بذاریم.

 

ریلکس کردن بدن و ذهن

یکی از چیزایی که مردم به هر دری میزنن تا بهش دست پیدا کنن داشتن آرامش روانی و جسمانیه!

اینهمه قرص آرامبخش، مواد روانگردان، الکل، و … همش بخاطر اینه که کمی از فشارهای روانی دور بشن و آرامش بگیرن.

امواج آلفا به طور کاملا طبیعی این کارو میکنه!

وقتی تو حالت آلفا هستیم، این امواج فعالیت دیوانه وار مغز رو کاهش میدن، بهش اجازه میدن که ریلکس بشه، و تنش ها رو آزاد میکنن.

امواج آلفا برای موفقیت تو حیطه ی مورد نظرتون نقش کلیدی و اساسی ایفا میکنن!

 

حرف آخر

خب تو این پست چندتا از برجسته ترین مزایای بودن در حالت آلفا رو یاد گرفتیم.

 

اگه این پست رو مفید میدونین، برای دوستاتون و گروه هایی که توش عضو هستین بفرستین تا افراد بیشتری ازش استفاده کنن و زندگیاشونو بهتر کنن. :-)
 

اشتراک گذاری:

4 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا ایمیلتون رو وارد کنید
دانلود فایل