بلاگ

درمان بی انگیزگی : روش های انگیزه گرفتن

وقتی انگیزه نداری

احتمالا شما هم متوجه این موضوع شده اید که درمان بی انگیزگی و داشتن انگیزه در همه حال، کار سختی است. صرف نظر از اینکه روی چه موضوعی کار می‌کنید، روزهایی هستند که موانعی باعث می‌شوند کارها به موقع انجام نشوند. چیزهایی وجود دارند که مانند روز اولشان نیستند. گزارشاتی هستند که مایل نیستید بنویسید. مسئولیتهایی هستند که مایل نیستید به دوش بکشید. و روزهایی وجود دارند که انرژی و هیجانات شما در کمترین حالت ممکن هستند.

این نوسانات بخشی از زندگی هستند، و من هم با این چالش‌های انگیزشی همانطور که بقیه مواجه شده‌اند برخورد کرده‌ام. با این حال بخاطر مواردی که در زندگی‌ام اهمیت دارند، برای درمان بی انگیزگی برنامه‌ای تنظیم کرده‌ام تا با چنین روزهایی مقابله کنم.

پس اجازه دهید درباره‌ی این برنامه با شما صحبت کنیم و ببینیم تاثیر این برنامه حتی در روزهایی که انگیزه‌ای نداریم چگونه است.

روش های انگیزه گرفتن 

برای درمان بی انگیزگی ۳ راه عمده وجود دارد که علاوه بر افزایش انگیزه شما، برای از بین بردن روزمرگی ها نیز بسیار مناسب است:

  • راه اول

یک پیش فعالیت بصورت روزمره انجام دهید که البته به قدری آسان باشد که برای انجامش نتوانید نه بگویید. و نباید برای شروع این پیش فعالیت احتیاج به انگیزه داشته باشید.

برای مثال …

  • همیشه قبل از شروع به کار نوشتن، یک لیوان آب می‌خورم، خیلی راحت است و نمی‌توان به این کار نه گفت.
  • همیشه قبل از پیاده ‌روی کفشهای مخصوص پیاده روی‌ام را می‌پوشم، کار آسانی است و نمی‌شود به آن نه گفت.
  • همیشه قبل از خوابیدن، در فضای باز چندتا نفس عمیق می‌کشم. راحت هست و نمی‌شود به آن نه گفت. مهم‌ترین قسمت شروع هرکاری آغاز آن است. اگر نمی‌توانید در ابتدای کار با انگیزه باشید، پس از شروع به کار اغلب می‌بینید که انگیزه بر می‌گردد. به همین دلیل است که آن کارهای پیش از فعالیت باید بی‌نهایت آسان باشند!

برای مثال، می‌توانید فعالیت روزانه‌تان را با پر کردن یک بطری آب شروع کنید. با این کار هر زمان مایل نبودید کاری را شروع کنید می‌توانید با خودتان بگویید “فقط بطری آب را پر کن“. تنها هدفتان باید این باشد که یک کار همیشگی برای خودتان در نظر بگیرید و از آنجا بقیه‌ی فعالیت‌هایتان را شروع کنید.

  • راه دوم

کاری که برای همیشه در نظر می‌گیرید باید شما را به سمت انتهای هدفتان پیش ببرد. اغلب اوقات، بهتر است این کار یک فعالیت فیزیکی باشد. اینکه همیشه خودتان با فکرتان به خودتان انگیزه بدهید کمی سخت است.

دلیلش را می گویم …

زمانی که بی‌انگیزه و بی انرژی هستید بدن شما چه واکنشی نشان می‌دهد؟

پاسخ: خیلی تحرک نخواهید داشت. ممکن است مثل یک حباب یکباره فرو بریزید و آرام بر روی تخت بمانید. این کمبود انرژی فیزیکی، ارتباط مستقیمی با همان کمبود انرژی ذهنی دارد.

برعکس این موضوع هم صادق است. اگر بصورت فیزیکی بسیار مشغول و سرگرم باشید احتمال خیلی بیشتری دارد که بصورت ذهنی هم درگیر باشید و با انرژی شوید. برای مثال: امکان ندارد که در حال رقصیدن احساس جنبش و سرزندگی و انرژی نداشته باشید!

در حالی که شروع کارتان باید خیلی خیلی آسان باشد، رفته رفته باید فعالیت فیزیکی‌اش را بیشتر کنید. ذهن و انگیزه‌ ی شما باید دنباله روی فعالیت جسمی‌تان بشود.

نکته‌ای مرتبط با موضوع: فعالیت فیزیکی به معنای ورزش کردن نیست. برای مثال، اگر هدف شما نوشتن است، پیش فعالیت شما باید شما را به سمت کار فیزیکی نوشتن سوق دهد.

  • راه سوم

هربار باید یک الگوی مشابه را به کار ببرید. اولین هدف از انجام پیش فعالیت‌ها بصورت مداوم این است که شما یک سری کارها را همیشه قبل از شروع به کاری خاص انجام بدهید. این پیش فعالیت‌ها به ذهنتان این ندا را می‌دهد که “من باید قبل از کار اصلی این کار را انجام بدهم”

سرانجام، این کارهای مداوم به قدری به فعالیت‌های شما متصل می‌شوند که با انجام آنها به راحتی ذهنتان این را می‌پذیرد که قبل از انجام کار اصلی، انجام آنها اولویت دارد. شما دیگر احتیاجی به انگیزه ندارید بلکه فقط باید آن کارهای همیشگی را مداوم انجام بدهید!

این موضوع به این دلیل اهمیت دارد که زمانی که شما انگیزه‌ی انجام کاری را ندارید، ممکن است خیلی طول بکشد تا بدانید چه کاری باید انجام دهید. اما با استفاده از این تکنیک وقتی که با تصمیمات دیگری (مثل رها کردن کاری که باید بکنید) مواجه می‌شوید بلافاصله از آنها صرف نظر می‌کنید. انجام آن پیش فعالیت‌ها مشکل را حل می‌کنند زیرا دقیقا می‌دانید که در ادامه چه کاری می‌خواهید انجام بدهید! نیازی به هیچگونه بحث یا تصمیم‌گیری ندارید. فقط طبق الگویی که برای خود درست کرده‌­اید پیش می­روید.

فقط شروع کن - درمان بی انگیزگی

چگونه انگیزه داشته باشیم : برای درمان بی انگیزگی یک فعالیت مداوم و عالی را پیش بگیرید

 

همانطور که شکست را به خودتان می­‌آموزید می­توانید موفقیت را هم به خودتان یاد بدهید.

امروز شاید بگویید: “من باید انگیزه‌­ی انجام هر کاری را داشته باشم” اما به شما تضمین می­دهم که آن راهش نیست. اگر این موضوع را درک کنید که محدودیت­هایی برای شما وجود دارند، می­توانید به خودتان یاد بدهید که از میان آنها عبور کنید.

الگوهایی که روزانه برای خودتان تکرار می­کنید – مهم نیست که چه الگویی باشد، خوب یا بد، درست یا نادرست – سرانجام هویت و فعالیت­های شما را شکل می­دهند. با استفاده از تکنیکی که در این مقاله یاد گرفتید می­توانید شخصیت خودتان را طوری تغییر بدهید که نیازی به انگیزه داشتن برای انجام کارهایتان نداشته باشید!

به همین دلیل است که انجام مداوم آن پیش فعالیت­ها در هرصورت بسیار حساس و موثر می­‌باشند، نه فقط زمانهایی که انگیزه ندارید! این رفتارهای جزئی عادتهای خوب شما را تقویت می­کنند و در پی آنها احساس خوبی هم نصیبتان خواهد شد. به زودی، این پیش فعالیت­ها نه تنها استارت رفتارهای شما خواهند شد، بلکه یادآور فعالیت­های آینده­‌ی شما می‌­شوند و شخصیت شما را در آینده سازماندهی خواهند نمود.

تفاوت بین زندگی یک فرد حرفه­‌ای با یک فرد غیر حرفه‌­ای همین است!

 

اگر قصد داشته باشید که تنها زمانی دست به کار شوید که انگیزه داشته باشید، نخواهید توانست مثل یک فرد حرفه­‌ای ثابت قدم باشید. اما اگر الگوهایی کوچک و پیش فعالیت­هایی جزئی که بتوانند بر مبارزات روزانه غلبه کنند، برای خودتان درنظر بگیرید، کم کم به سمت پیشرفت خواهید رفت – حتی اگر دشوار باشد!

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا ایمیلتون رو وارد کنید
دانلود فایل