بیش از ۱۰۰ سال تحقیق در هر فایل

مدیتیشن و تحریک امواج مغزی

یک ترکیب بسیار قدرتمند

خیلی از محبوبیت مدیتیشن تو مدرنیته برای این هست که زندگی آدما رو بهتر میکنه. کسایی که به طور منظم مدیتیشن می کنن معمولاً استرس کمتر، انرژی بیشتر، سلامتی بهتر و احساس آرامش و رضایت کلی از زندگیشون دارن. علاوه بر اینا تمرین منظم مدیتیشن به پاکسازی ذهن کمک می کنه و راه رو برای الهام، خلاقیت، تمرکز و شفافیت فکر باز می کنه.

مثل خیلی از درمان های مکمل، مشکلی که بیشتر مردم در مورد مدیتیشن دارن، انجام دادنشه!

به لطف رشد خیلی سریع تکنولوژی تو زندگی ما، به نظر می رسه که ما از همیشه سرمون شلوغ تره. در واقع تقریبا بیشتر زمانی که بیدار هستیم، ذهن ما درگیره و فقط وقتی که بلاخره شب میشه و میخوابیم واقعاً خاموش می شه. منظورم اینه که با این زندگیای شلوغ، پیدا کردن فرصت برای مدیتیشن کردن در طول روز واقعا کار سختیه!

البته مدیتیشن در واقع یک روش کاملاً ساده ست که میشه اونو در هر مکان و هر زمان انجام داد. هیچ الزام خاصی به جز نیاز به داشتن آرامش و سکوت تو یه محیط بدون حواس پرتی وجود نداره.

کلید مدیتیشن اینه که بتونین ذهنتونو به هر چیزی که در اطرافتون می گذره خاموش کنین و اجازه بدین حالت مراقبه شما شروع بشه.

فایل‌های صوتی مثل این فایل می‌تونه شامل موسیقی و افکت‌های صوتی باشه که ورای امواج مغزی خاصی قرار بگیرن که مراقبه رو خیلی واقعی تر میکنن. درواقع این فایل باعث میشه که تحریک امواج مغزی کارشو روی مغز انجام بده. طوری که امواج مغزی ای که از این فایل ساطع میشه با امواج مغزی خود شنونده هم-آهنگ میشن. برای مدیتیشن، محدوده مناسب امواج مغزی تو ناحیه ۸ تا ۱۳ هرتز هست که یه حالتی از هوشیاری و آرامش عمیق رو داره. این حالت دستیابی به نتایج رو خیلی سریعتر میکنه!

بهتره که این فایل ها رو با هدفون استفاده کنین که سر و صدای محیط رو نشنوین و تمرکزتون بیشتر باشه. این فایل ها به دلیل تحریک امواج مغزی و حالاتی که دارن باعث میشن که خیلی سریع به حالت مراقبه برین و بدون نیاز به هیچ کاری مغزتون رو تو محدوده امواج مغزی مراقبه قرار میدن.

نتایج مشابهی با استفاده از موسیقی (بدون هیچ تحریک امواج مغزی) به دست اومده که معروف ترین نمونه ش اثر موتزارت هست. دکتر آلفرد توماتیس در کتاب “پورکی موتزارت؟” ادعا می کنه که موسیقی موزارت باعث بهبودی و رشد مغز میشه [۱] . این ایده توسط دان کمپبل تو کتابش «اثر موتزارت» بیشتر مطرح شده، که ادعا می‌کنه گوش دادن به موتزارت میتونه به طور مقطعی IQ فرد رو افزایش بده [۲] .

تحریک عصبی به طور طبیعی اتفاق می افته

این همگام سازی فرکانس ها یه پدیده جدید نیست! در واقع، هر دقیقه از روز تو بدن ما اتفاق می افته. برای مثال، اگه تنفستون رو آهسته کنین، ضربان قلب و امواج مغزی تون برای هماهنگ شدن کاهش پیدا میکنن. بر عکسش هم صادقه، یعنی با کاهش سرعت امواج مغزی می تونین ضربان قلب و تنفس خودتون رو تحت تاثیر قرار بدین و در نتیجه یه حالت عالی برای مدیتیشن (و کارهای ذهنی) موثر به وجود بیارین [۳] .

تحریک امواج مغزی از طریق صدا می‌تونه از طریق تکنیک‌های مختلفی مثل ضربات دو گوش (باینرال)، زنگ‌های هم‌زمان (ایزوکرونیک)، ضربان‌های تک‌صدایی (مانورال) و صوت های اصلاح‌شده فعال بشه. امواج مغزی تو صدا تعبیه میشن و شنونده از وجود اونا بی خبره! شنونده خیلی ساده به آهنگ گوش میده ولی در همین حین تن های مختلف آهنگ، فرکانس ها رو یه طوری تولید می کنن که امواج مغزی رو تحریک می کنن که بهشون پاسخ بدن و باهاشون هم-آهنگ بشن.

مطالعات خیلی زیادی نشون دادن که تکنولوژی تحریک امواج مغزی یه روش موثر برای تسکین اضطرابه [۴] و مدیتیشن، الگوهای امواج مغزی رو به طور موثرتری نسبت به حالت آرامش معمولی تغییر می ده [۵] . دکتر جفری دی. تامپسون به «امکانات گسترده‌ای» اشاره می‌کنه که باید با استفاده از «این نوع تکنولوژی ارتعاشی» برای تحریک کردن درمان، رهاسازی احساسی، کاهش قابل توجه استرس، آرامش و البته مراقبه عمیق‌تر از اونا استفاده کرد [۶ ] .

قدرت و فواید چندگانه مدیتیشن تا حالا به خوبی مستند شدن، و فعالیت اون به ماقبل تاریخ برمی گردد، جایی که عمدتاً برای اهداف مذهبی یا معنوی استفاده می شد. با دانش و درک ما از عملکردهای مغز که هر روز هم بیشتر میشه، منطقی و عملی به نظر می رسه که باید راه هایی رو برای استفاده از این قدرت و استفاده کردن ازش به نفع خودمون ایجاد کنیم.

یکی از این تکنولوژی‌های بسیار قدرتمند، همین فایلیه که در اختیارتون هست! (لطفا از پایین همین بخش تو قسمت فایل صوتی دانلودش کنین)

این فرآیندها به ما این ظرفیت رو میدن که به سطوح جدیدی از آگاهی برسیم. سطوحی که قبل ها سال‌ها طول می‌کشید تا بهش دست پیدا کنیم

منابع:

  1. Alfred A. Tomatis. Pourquoi Mozart? Diffusion, Hachette (1991)
  2. Campbell, Don. The Mozart Effect: Tapping the Power of Music to Heal the Body, Strengthen the Mind, and Unlock the Creative Spirit. Quill; Reprint edition (September 18, 2001)
  3. Campbell, Don. Music: Physician for Times to Come. Quest Books, 2000.
  4. Helané Wahbeh, Carlo Calabrese, and Heather Zwickey. The Journal of Alternative and Complementary Medicine. January/February 2007, 13(1): 25-32. doi:10.1089/acm.2006.6196.
  5. Jim Lagopoulos, Jian Xu, Inge Rasmussen, Alexandra Vik, Gin S. Malhi, Carl F. Eliassen, Ingrid E. Arntsen, Jardar G. Sæther, Stig Hollup, Are Holen, Svend Davanger, and Øyvind Ellingsen. The Journal of Alternative and Complementary Medicine. November 2009, 15(11): 1187-1192. doi:10.1089/acm.2009.0113.
  6. Dr. Jeffrey D. Thompson, D.C., B.F.A. The Clinical Use of Sound. Center for Neuroacoustic Research. October 5, 2009.
اشتراک گذاری:

لطفا ایمیلتون رو وارد کنید
دانلود فایل