قدرت جادویی ذهن ناخودآگاه

قدرت جادویی ذهن ناخودآگاه
قدرت جادویی ذهن ناخودآگاه
قدرت جادویی ذهن ناخودآگاه

رفقا سلام امیدوارم که روزای خوبی رو پشت سر گذاشته باشین.

همه‌مون در مورد ناخودآگاه و قدرتهاش یه داستانایی شنیدیم. بیاین ببینیم واقعا ناخودآگاه چه قدرتی داره و اصلا شناخت این قسمت ذهنمون به چه کارمون میاد.

اهمیت خاص ناخودآگاه

دلیل اینکه خلقت انسان رو خیلی خاص میدونن، اینه که انسان تنها موجودیه که «انتخاب میکنه» که چی باشه و چطور باشه. اما حیوونا و جامدات نمیتونن انتخاب کنن چیزی غیر از اونچه که هستند، باشن.

ما بر اساس فکرهامون این انتخابو میکنیم. یه اصل کلی وجود داره که میگه، هر فکری در اثر تکرار و تلقین به باور تبدیل میشه و هر باوری خلق میشه.

به همین دلیله که دانشمندا و حکمای اسلامی به ذهن – که بالاترین درجه‌ی کمال نفس انسان هست – میگن نفس ناطقه یا نفس معجزه گر! اندیشه‌ی ما انرژیه و انرژی هرگز از بین نمیره!

خب، میدونین که ما یه ذهن هشیار داریم و یه ذهن ناهشیار یا همون ناخودآگاه. دکتر بروس لیپتون که یکی از پیشروهای زیست مولکولی هست میگه نود و پنج درصد زندگی ما تحت سلطه‌ی ذهن ناخودآگاه ماست.

ذهن هشیار شامل پنج حس ما و شعور و تصمیم گیری و کارای استدلالی هست. اما ناهوشیار شامل عواطف و احساسات و رویاها و سیستم عصبی خودکار (اون قسمت از کارای بدن که تحت کنترل ما نیست مثل ضربان قلب یا هضم و …) هست.

ذهن هشیار ما برای اینکه بتونه انسجامشو حفظ کنه، خیلی چیزارو منتقل میکنه به ناهوشیار! مثل اتفاقایی که در کودکی افتادن! هیچکدوم از اینا تموم نشدن. فقط از حیطه ی آگاهی ما خارج شدن. همونا الان تو ناخودآگاهن و دارن کارشونو انجام میدن!

اما ناخودآگاه ما چه خصوصیاتی داره…

هیچ منطقی سرش نمیشه! یعنی خوب و بد و درست و نادرست رو نمیفهمه. مثل یه ماشینه که هرچی بهش بدی همونو انجام میده و تکرار میکنه!

بخاطر این ویژگی، درست مثل چراغ جادو هرچیزی که بهش بدی رو تو زندگی واقعی پدیدار میکنه! قدرت جادویی ذهن ناخودآگاه همینه:

ناخودآگاه کارش اینه که باورهای مارو تو زندگی واقعی خلق کنه. هیچ کاری به خوب و بد و درست و نادرست بودنش نداره. یعنی اگه یه چیز بدی رو باور کنیم همونو میذاره تو برنامه و میاردش تو زندگی. به اینم کاری نداره که ما از ترسمون به اون چیزا فکر کردیم یا ته دلمون یه چیز دیگه میخواستیم یا هرچی! توانایی تشخیص و استدلال و اینچیزارو نداره!

خب، تا اینجا خصوصیات کلی ناخودآگاه رو فهمیدیم. چون این بحث طولانیه ادامه‌شو نگه میدارم برای پست بعدی.

این پست رو با کسایی که براتون ارزشمندن شیر کنین تا اونا هم از این موضوع آگاه شن?

منبع

 

اگه مایل به یادگیری چیزای بیشتر در این مورد هستین و دوس دارین از زمان ثبت نام کلاس ها و دوره ها مطلع بشین فرم پایین رو پر کنین:

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا ایمیلتون رو وارد کنید
دانلود فایل