مراقبه

مدیتیشن چیست‌

مدیتیشن دقیقا چه هست؟

 

 

امیدوارم تا الان متوجه شده باشید که مدیتیشن چه چیزی نیست.

 

حالا ببینیم مدیتیشن چی هست.

به زبان ساده،

مدیتیشن پروسه‌ی فهمیدن این موضوع است که ما دقیقا کی هستیم.

 

مدیتیشن

 

اگر من از شما بخواهم از خود بپرسید ” من کی هستم ” جواب شما چه خواهد بود؟

شاید شما بگویید من یک پسر یا دختر 25 ساله هستم، ایرانی هستم، سفید پوستم، لیسانس کامپیوتر هستم، در شرکت فلان مشغول کار هستم، و برنامه دارم که امسال ازدواج کنم.

آیا جواب بالا بطور کامل شما را توصیف می کند؟!

شاید بخواهید که این را هم اضافه کنید: خب من 175 سانت قدمه، بدنم قویه، رنگ موهام قهوه ایه، بستنی و قهوه دوست دارم، از تفریحاتم میشه به وب گردی، نگهداری از گل و گیاه، فیلم دیدن و … اشاره کرد.

من دوباره خواهم پرسید ” آیا این توضیحات بطور کامل بیانگر این هستند که شما کی هستید؟ “

به من بگویید اگر شما در ایران، در یک خونواده‌ی سفید پوست، به دنیا نیامده بودید و در عوض در آفریقا در یک خانواده‌ی سیاه پوست به دنیا آمده بودید، یک آیین قبیله ای را به ارث برده بودید و هرگز شانس خواندن و نوشتن را پیدا نمی‌کردید، جواب شما به سوال “تو کی هستی” چه می‌بود؟

در موردش فکر کنید…

 

تمام چیزهایی که ما می‌گوییم مال ما هستند – اسم ما، ملیت ما، تحصیلات، شکل ظاهری و تفکرات ما – تمام آنها حاصل شرایطی هستند که در آن به دنیا آمده‌ایم.

شما یک فرد سفید پوست ایرانی هستید، چون که در چنین خانواده ای به دنیا آمدید!

اگر شما قد بلند / قد کوتاه، قوی/ ضعیف، لاغر یا چاق هستید، بخاطر ژن های به ارث رسیده توسط پدر و مادرتان است.

اگر شما فوق لیسانستان را از دانشگاه هاروارد گرفته اید، بخاطر این است که شانسش را داشتید (که حاصل جمع تلاش سخت و شانستان است) که آنجا درس بخوانید.

در موردش فکر کنید…

 

اگر توسط والدین دیگری به دنیا می آمدید، با نام دیگر، ملیتی دیگر، دین، تحصیلات، شکل ظاهر و افکاری دیگر، بطور خلاصه در شرایط دیگری به دنیا می آمدید چه می شد؟

خب، شرایطی که ما خودمان را آنطور توصیف می‌کنیم فقط حاصل به دنیا آمدن ما تحت آن شرایط بوده است. اگر ما در شرایط دیگری به دنیا می‌آمدیم آدم دیگری می‌شدیم؟

 

بسیارخب، چرا در مورد این صحبت می‌کنم؟

برای اینکه بگویم شما واقعا کی هستید.

 

چیزهایی که استفاده می‌کنید که بگویید چه کسی هستید – مثل اسم و ملیت و قد و شکل ظاهری – فارغ از اینکه چقدر می‌توانند شما را به همان شکلی که در دنیا هستید نشان دهند، خود حقیقی شما را توصیف نمی‌کنند. آنها نمی‌توانند جنبه‌ی بنیادین بدون تغییر شما را که در هر شرایطی یکسان می‌ماند را توصیف کنند.

مهم نیست که کجا به دنیا آمدید، متعلق به چه ملیتی هستید و سطح تحصیلاتتان چقدر است و رنگ پوستتان چیست، شما هویتی دارید که فارغ از تمام اینهاست. هویتی که جزو بنیادین وجود شما در این جهان است. مدیتیشن مفهومی است که توسط آن هویتتان را کشف می‌کنید – هویت واقعی‌تان را.

 

این هویت چیست؟ شما واقعا کی هستید؟

در حقیقت شما آگاهی خالص هستید.

شما بدن نیستید، شما ذهن نیستید، شما افکار نیستید، شما آن آگاهی هستید که تمام اتفاقات زندگیتان را مشاهده و احساس می‌کند. این آگاهی ذاتا آرامبخش، رها، و زندگی بخش است.

و مدیتیشن پروسه ی شناختن این آگاهی درون شماست…

 

حال دو سوال در ذهن ایجاد می‌شود…

  1. چگونه فرد می‌تواند به یقین بداند که او همان آگاهی است که شاهد تمام اتفاقاتی‌ست که در ذهن و بدنش انجام می‌شوند و آنها را احساس می کند؟
  2. فرض کنیم فردی بداند که او همان آگاهی است، خب که چی؟ آیا این موضوع می تواند به او کمک کند که زندگی پر مشغله و روزانه اش را آسانتر کند؟ مدیتیشن چه نقشی در این موضوع دارد؟

 

به هر دوی این‌ها پاسخ خواهم داد…

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *